Duża organizacja mierzy się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest brak odpowiedniej komunikacji. Skuteczna komunikacja na temat wyników produkcyjnych i uzyskiwanie informacji na temat powstających problemów to często niełatwy – choć możliwy! – cel do osiągnięcia.
Realizacja wizji organizacji może się jednak udać tylko wtedy, gdy jej działania prowadzone są systematycznie i nie polegają jedynie na „gaszeniu pożarów”. Jednym z najlepszych sposobów osiągnięcia systematycznego, skutecznego zarządzania jest Shopfloor Management, który angażuje każdego pracownika w rozwiązywanie problemów.
Sprawdźmy, dlaczego warto oddać głos pracownikom produkcji na 5 minut, zamiast poświęcać 50 minut na prezentacje przedstawiane przez managerów!
Czym jest shopfloor?
Shopfloor (ang., zakład pracy, warsztat, teren fabryki) to miejsce w przedsiębiorstwie, w którym – przy użyciu maszyn – pracują ludzie. To właśnie tutaj wytwarzana jest wartość produktu, za którą klient jest skłonny zapłacić. Dlatego też jest to najważniejsze miejsce w organizacji.

Czym jest Shopfloor Management?
Shopfloor Management (ang., Zarządzanie Warsztatem Produkcyjnym, SFM) to najskuteczniejszy system zarządzania operacyjnego zakładem produkcyjnym, a więc miejsce, w którym dodawana jest wartość (z punktu widzenia klienta) realizowanego produktu. System oferuje zestaw metod i narzędzi, dzięki którym można zidentyfikować odchylenia i wyeliminować je ze środowiska operacyjnego firmy produkcyjnej. Konsekwencja w ich stosowaniu pozwala na podejmowanie szybkich decyzji i skuteczne rozwiązywanie problemów.
Shopfloor Management a zmiana punktu widzenia kadry zarządzającej
W ciągu ostatnich dziesięcioleci miała miejsce tendencja oddalania się kadry kierowniczej od produkcji. Obecnie pracuje ona „za biurkiem”. Shopfloor Management zmienia ten trend, wprowadzając ponownie kadrę kierowniczą do miejsca, gdzie powstaje wartość wytwarzanego produktu. Dzieje się tak głównie za przyczyną codziennych, krótkich spotkań produkcyjnych i tak zwanych Shopfloor Boards (ang., tablice informacyjne na hali produkcyjnej), o których jeszcze będzie mowa za chwilę.
Założenia Shopfloor Management
Kiyoshi Suzaki, autor książki The New Shopfloor Management uznaje, iż weryfikowanie wyników produkcyjnych musi się wiązać z zaangażowaniem wszystkich jednostek związanych z osiągnięciem celu. Shopfloor Management powinien więc skupiać się przede wszystkim na trzech realnych założeniach:
- Gemba (realne miejsce) – najlepiej niech będzie to hala produkcyjna, w której powstają produkty,
- Genbutsu (realne informacje) – podawanie prawdziwych informacji na temat wszystkich powstałych problemów oraz
- Genjitsu (fakty) – podawane informacje powinny być oparte na faktach, nie na subiektywnej ocenie.
Dla procesów produkcyjnych wdraża się najczęściej formę dziennego raportowania wyników z poprzedniego dnia, z uwzględnieniem zaistniałych problemów w przypadku niewykonania założonego wcześniej planu.

Wskaźniki i monitorowanie
Wdrożenie 5S i kaizen (jap., ciągłe dążenie do doskonałości) wymaga skupienia się na anomaliach w procesie, które wskażą nam miejsca do doskonalenia. Dzięki nim będzie można odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:
- Jakie procesy generują wartość dodaną do produktu widzianą z perspektywy klienta?
- Jakie procesy w związku z tym należy monitorować i ująć we wskaźniki?
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam na stworzenie wskaźników dla danych procesów, zmierzenie i określenie aktualnego stanu, ustalenie naturalnej zmienności procesów oraz ustanowienie wspólnego celu dla wszystkich funkcji w przedsiębiorstwie.
Shopfloor Board
Tablica informacyjna na hali produkcyjnej przedstawia wszystkie ważne informacje dotyczące różnych aspektów (w zależności od firmy): bezpieczeństwa i higieny pracy, załogi, jakości i produkcji.
Opisane są one w sposób zwięzły i widoczny na pierwszy rzut oka.
Przygotowanie i przedstawienie informacji należy do obowiązków osoby odpowiedzialnej za daną linię montażową. Na tablicy znajdują się dane produkcyjne (zapisywane na przykład 3 razy w ciągu zmiany) oraz dane dotyczące aktualnego poziomu jakości.
Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie Shopfloor Management Board?
- Dzięki takiej tablicy nie trzeba opracowywać prezentacji, robić notatek czy wysyłać wielu maili. Na tablicy znajdują się wszystkie bieżące, potrzebne informacje, które dają szybkie rozeznanie w panującej sytuacji.
- Na tablicy zapisuje się nie tylko dane produkcyjne, ale także – jeśli cel nie został osiągnięty – przyczyny takiego stanu rzeczy. Dzięki temu można od razu zapobiegać popełnianiu dalszych błędów.

Wyzwania związane z wdrażaniem Shopfloor Management
Jednym z największych wyzwań związanych z wdrażaniem Shopfloor Management jest stworzenie odpowiedniej atmosfery i odpowiedniego nastawienia pracowników w danej organizacji.
W polskich realiach pierwsze wzmianki na temat tego sposobu zarządzania produkcją spotykają się ze strony pracowników z niechęcią i odbierane są jako forma kontroli, weryfikowania wykonywanej pracy oraz wytykania błędów i niedociągnięć.
Takie nastawienie skutkuje ukrywaniem informacji i przekazywaniem subiektywnych ocen sytuacji. Kierownictwo organizacji powinno więc stworzyć odpowiednią kulturę zarządzania informacjami i problemami, które omawiane są podczas przeglądu Shopfloor Management oraz określić właściwą komunikację wewnątrz organizacji.
Shopfloor Management służy bowiem rozwiązywaniu obecnych problemów poprzez eliminowanie błędów w procesach. Więcej o wdrożeniu shop floor management w firmach znajdziecie w tym artykule gdzie temat został opisany z punktu widzenia lean management.
Korzyści, jakie można odnieść z wdrożenia Shopfloor Management
Wdrożenie Shopfloor Management niesie za sobą zarówno szereg korzyści namacalnych, finansowych, jak i „miękkich”, związanych z kulturą organizacji, panującą w niej atmosferą oraz komunikacją. Przyjrzyjmy się jednak bliżej wszystkim plusom wdrożenia SFM:
- Otwarta i szybsza komunikacja,
- Zwiększona wydajność operacyjna wynikająca ze standaryzacji zarządzania,
- Ograniczenie błędów pojawiających się podczas pracy,
- Możliwość szybkiego rozwiązywania sytuacji spornych,
- Możliwość szybkiego podejmowania decyzji,
- Zidentyfikowanie luk w procesach lub w produkcji,
- Zwiększenie wydajności pracowników,
- Zwiększenie dochodów firmy produkcyjnej,
- Zbliżenie się kadry zarządzającej do procesów produkcyjnych.
Warto zapoznać się także a tym artykułem oraz z tą publikacją omawiającą w szczegółach zagadnienie shop floor management.
Czy da się wyjaśnić i wytłumaczyć zagadnienie shop floor management w 90 sekund? Pewnie!
Opinie o Shopfloor Management
Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z wdrożeń Shopfloor Management w swoich firmach i przedsiębiorstwach to z chęcią zapoznamy się z Waszymi opiniami na temat ich narzędzi i audytów.