Lean Management i Manufacturing

Co to jest? Definicja, filozofia, przykłady, zasady, metodologia i techniki / Blog o lean!

Narzędzia lean management: 5S, Kaizen, Kanban, SMED, TPM, VSA, Six Sigma, Poka-yoke, Heijunka i DFMA

Lean management daje nam wiele praktycznych narzędzi służących usprawnianiu pracy i optymalizacji kosztów w organizacji. Ich wybór uzależnimy głównie od tego, w jakiej branży i w jakim dziale wdrażana jest filozofia lean.

Choć wprowadzanie w życie narzędzi lean wiąże się początkowo z większym nakładem pracy, przekonaniem się do zmiany i koniecznością większego skupienia, w ostatecznym rozrachunku znacznie usprawniają one działanie pracowników i – co za tym idzie – całej organizacji.

Dziś przedstawiamy wybrane i podstawowe narzędzia lean management (jest ich ponad 500!), które stosowane są najczęściej i które uznaje się za niezbędne w procesie wdrażania lean management.

Narzędzia lean management
Praktycznie, skuteczne i podstawowe narzędzia lean management

Kilka słów wprowadzenia na temat lean management

Lean management to zbiór zasad wdrażanych w organizacji mających na celu ograniczenie marnotrawstwa wszelkich surowców, działań i procesów, które nie dodają wartości końcowemu produktowi. Ograniczenie to idzie w parze z maksymalnym wykorzystaniem posiadanych zasobów. Filozofia lean jest na tyle uniwersalna, że można ją wdrożyć zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, jak i biurach, czy też urzędach. Ponadto, jej zasady można stosować także w różnych działach firmy. Jest ona na tyle prosta i wszechstronna, że bez trudu dostrzeżemy w niej potencjał także na zmianę w swoim życiu, jednak to już temat na zupełnie inny artykuł.

Narzędzia lean management, które stanowią podstawę do zmian

Działanie narzędzi lean wynika z głównej koncepcji lean management. Mają one za zadanie ograniczenie marnotrawstwa, poprawę produktywności oraz usprawnienie realizowanych w organizacji procesów. Jak powiedziano, narzędzi lean management jest bardzo dużo, dlatego tutaj skupimy się na wybranych, naszym zdaniem najbardziej pomocnych, uniwersalnych i interesujących.

Przechodząc do konkretów! Czyli praktyczne narzędzia stosowane w lean management!

Jakie narzędzia lean management wybrać
Jakie narzędzia lean management najlepiej wybrać? Sprawdź poniższą listę!

Narzędzie 5S

Narzędzie to służy do stworzenia optymalnego miejsca pracy, a jego nazwa stanowi akronim pięciu japońskich słów:

  1. Seiri – wybór – oddzielamy od siebie na stanowisku pracy wszelkie materiały (instrukcje, narzędzia) i usuwamy zbędne rzeczy,
  2. Seiton – uporządkowanie – wyznaczamy i oznakowujemy narzędzia i ich części,
  3. Seiso – sprzątanie – usuwanie brudu, układanie, czyszczenie, odnowienie miejsca pracy,
  4. Seiketsu – standaryzacja – ciągłe utrzymywanie miejsca pracy w porządku, czystości i schludności (tu gładko przechodzimy do kolejnego narzędzia).

Kaizen

Kaizen (jap.) oznacza ciągłe wprowadzanie zmian i usprawnień przy pomocy małych kroków. Poddajemy tu analizie powtarzające się czynności, które składają się na obsługę danej sfery działalności organizacji. To nieustanne doskonalenie się.

Kanban

Kanban to metoda polegająca na sterowaniu produkcją przez zdarzenia następujące bezpośrednio na produkcji. Zapewnia ona następujące korzyści:

  • Krótki czas przetwarzania,
  • Niskie zapasy,
  • Terminowość realizacji,
  • Kontrolę jakości na wszystkich etapach produkcji.

SMED czyli Single Minute Exchange of Die

Narzędzie lean management SMED (ang. Single Minute Exchange of Die, jednominutowa wymiana formy lub narzędzia) wyznacza cel, którym jest skrócenie czasu przezbrojenia do 10 minut lub krótszego. Metoda ta służy redukcji czasu przezbrojenia maszyny. Czynności dzieli się tu na „wewnętrzne” (takie, które muszą być wykonane podczas postoju maszyny) oraz „zewnętrzne” (takie, które mogą być wykonane w czasie pracy maszyny). Rezultatem wprowadzenia SMED jest często redukcja czasu potrzebnego na przezbrojenie nawet o ponad połowę!

Narzędzie TPM czyli Total Productive Maintenance

TPM (ang. Total Productive Maintenance) to Kompleksowe Utrzymanie Produktywności. Dąży się tu do aktywizacji wszystkich pracowników zatrudnionych na różnych szczeblach tak, by zmaksymalizować całkowitą efektywność zasobów produkcyjnych. Metoda TPM opiera się na kilku zasadach:

  • Poprawa efektywności wyposażenia i zasobów,
  • Samodzielna obsługa,
  • Serwis, regulacja i mniejsze naprawy,
  • Planowanie obsługi przez wydział utrzymania ruchu,
  • Trening służący usprawnianiu działania i umiejętności obsługi.

VSA czyli Value Stream Analysys, Mapowanie Strumienia Wartości

VSA (ang. Value Stream Analysys, Mapowanie Strumienia Wartości) to główne narzędzie lean, które umożliwia wizualizację przepływu informacji i procesu wytwarzania dla wybranych produktów. Dzięki niemu możemy zidentyfikować marnotrawstwo i stworzyć plan przemian opartych na systemie ssącym produkcji.

Six Sigma

To narzędzie „pożyczone” ze statystyki. Służy ono ograniczaniu kosztów i poprawie jakości poprzez stosowanie narzędzi statystycznych. Opiera się na pozyskiwaniu danych, które służą w kolejnym etapie pracy do osiągnięcia niemal doskonałej jakości. Co więcej, Six Sigma zakłada identyfikację pomyłek i błędów zanim jeszcze się pojawią.

Zarządzanie wizualne

Zarządzanie wizualne to podstawowe narzędzie lean management służące prezentowaniu w czytelny i przejrzysty sposób informacji dotyczących poszczególnych procesów. Dzięki niemu pracownicy popełniają mniej błędów, praca jest łatwiejsza, a ewentualne błędy i problemy są od razu widoczne.

Praca standaryzowana

Praca standaryzowana polega na opracowaniu i wdrożeniu procedur opisujących najbardziej efektywny, a jednocześnie najprostszy sposób wykonywania poszczególnych czynności.

Program sugestii pracowniczych

Dzięki formalnemu programowi sugestii pracowniczych pracownicy mogą zgłaszać propozycje dotyczące usprawnienia swojego miejsca pracy oraz innych stref i procesów w organizacji.

Poka-yoke

Narzędzie lean management Poka-yoke służy zapobieganiu pojawiania się błędów poprzez rozwiązania techniczne. Zakłada ono, że pomyłki są wynikiem złej organizacji pracy, nie ludzi.

Polecamy Ci także mocno przeczytanie artykułu omawiającego szerzej narzędzia lean management na Smartlean.pl gdzie wraz z ofertą zostały także wytłumaczone podstawy oraz właśnie główne narzędzia lean management i ich praktyczne zastosowanie w przedsiębiorstwach.

Kluczowe wskaźniki efektywności

W skład kluczowych wskaźników efektywności wchodzą wskaźniki finansowe i niefinansowe, które wykorzystuje się jako mierniki służące do pomiaru stopnia realizacji celów. Stanowią one podstawę do inicjowania działań ciągłego doskonalenia.

Heijunka

Heijunka to narzędzie służące do poziomowania produkcji. Polega ono na równoważeniu wytwarzanego asortymentu produktów tak, by z jednej strony spełnić wymagania klienta, a z drugiej zminimalizować ilość zapasów.

DFMA

DFMA (ang. Design for Manufacture and Assembly) to element tak zwanego szczupłego projektowania. Narzędzie to zakłada projektowanie nowych produktów tak, by były one tanie i łatwe w produkcji.

Najlepsze narzędzia lean management
Najlepsze narzędzia lean management: 5S, Kaizen, Kanban, SMED, TPM, VSA, Six Sigma, Poka-yoke, Heijunka i DFMA

Więcej o narzędziach lean management wykorzystywanych w przedsiębiorstwach różnych branż dowiesz się czytając to o to opracowanie.

Wymieniliśmy najpopularniejsze, najefektywniejsze, podstawowe i głowne narzędzia lean mamagement, które stosuje się w praktyce. Czekamy na Wasze opinie dotyczące ich praktycznego zastosowania w Waszym przedsiębiorstwie!

Zapraszam także do przeczytania artykułu gdzie dokładnie opisuję narzędzia lean manufacturing i ich praktycznego zastosowania.

Lean Management » Narzędzia lean management: 5S, Kaizen, Kanban, SMED, TPM, VSA, Six Sigma, Poka-yoke, Heijunka i DFMA

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Definicje lean management i manufacturing i zasady

  • Co to jest lean management? Metodologia, definicja, filozofia
  • Co to jest Lean manufacturing? Metodologia, definicja, koncepcja

Książki o lean management


Książki o lean management
Książki o lean management

Sprawdź ceny!

Narzędzia lean management i lean manufacturing

  • Narzędzia lean management
  • Narzędzia lean manufacturing

Baza wiedzy o lean

  • Lean manufacturing a lean management
  • Gemba Walk
  • Kanban w praktyce / Doradztwo, audyt, tablica i karty kanban
  • Metoda Poka Yoke co to jest? Definicja i przykłady
  • One piece flow / Przepływ jednej sztuki
  • Optymalizacja procesów produkcyjnych
  • Shopfloor management / Wdrożenia, narzędzia, audyty i szkolenia
  • System, metoda i filozofia Kaizen / Co to jest? 10 zasad kaizen i skrzynka pomysłów
  • Metoda VSM / Mapowanie strumienia wartości czyli Value Stream Mapping
  • Waste walk / Zaobserwowanie i zidentyfikowanie marnotrawstwa w przestrzeni roboczej

Blog o lean management

  • Blog Lean Management
  • Blog Lean Manufacturing

Współpraca Lean Management

  • Kontakt / Współpraca

Szkolenia, audyty, wdrożenia lean

Praktyczne wdrożenia lean management!
Napisz do nas a my skutecznie wdrożymy lean management w Twojej organizacji.

Kontakt: lean@ochmalina.pl

© BLog o lean management i lean manufacturing 2023 / Definicja, metoda, filozofia, koncepcja, przykłady i zastosowanie w praktyce!