Skrócenie długości cyklu produkcyjnego, zmniejszenie liczby braków powstających w trakcie produkcji, zredukowanie wartości zapasów gotowych, ograniczenie powierzchni produkcyjnej – to tylko niektóre z wielu korzyści, jakie może odnieść przedsiębiorstwo dzięki wdrożeniu metody One piece flow (przepływ jednej sztuki). Można ją wdrożyć niemal wszędzie tam, gdzie występuje powtarzalność zabiegów i operacji.
Na czym polega ta metoda? Jak wygląda proces jej wdrożenia i, co najważniejsze, jakie jeszcze korzyści może odnieść organizacja, która zdecyduje się na zastosowanie tej metody lean?

Czym jest One piece flow?
One piece flow (nazywana też single piece flow, make-one, move-one) to metoda produkcji polegająca na wytwarzaniu i przekazywaniu wyrobów do kolejnego etapu procesu pojedynczo. Materiały, półwyroby i wyroby przekazuje się z jednego stanowiska na drugie w sposób systematyczny, niezmienny i nieprzerwany – w określonym tempie i bez zatrzymań. Maksymalny zapas pomiędzy stanowiskami, procesami lub operacjami wynosi jeden.
Metodę One piece flow nazywa się także metodą przepływu jednej sztuki w gnieździe.
Dlaczego?
Czym jest gniazdo produkcyjne?
Termin „gniazdo produkcyjne” odnosi się do stanowisk i maszyn ustawionych obok siebie i realizujących zadania dla poszczególnych, następujących po sobie, etapów produkcji lub usługi. Gniazda mogą być ułożone na zasadzie podobieństwa operacji lub też zgodnie ze strumieniem wartości danej grupy wyrobów lub usług. Ta druga zasada pozwala realizować przepływ jednej sztuki.

Historia powstania metody przepływu jednej sztuki
Niektóre źródła podają, że twórcą metody One piece flow był Kiichiro Toyoda, który w 1934 roku miał wdrożyć po raz pierwszy koncepcję „potwierdzenia jeden po drugim” w procesie produkcji silników na odlewni. Z kolei w innych źródłach znaleźć można informacje, że twórcą metody przepływu jednej sztuki był Henry Ford.
Bez względu jednak na to, kto ją stworzył, jedno jest pewne: One piece flow to rozwiązanie i jedno ze skutecznych narzędzi lean management, które jest niezbędne do stworzenia przepływu ciągłego. Umożliwia produkowanie w sposób płynny, a przez to optymalny.
Przepływ taki można osiągnąć poprzez zastosowanie linii produkcyjnych i przy montażu ręcznym.
Kiedy można wdrożyć zasadę przepływu jednej sztuki na linii montażowej?
Choć metoda One piece flow jest uniwersalna i można ją wdrożyć niemal w każdych warunkach, istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, planując jej zastosowanie.
Jej wykorzystanie będzie możliwe pod warunkiem, że spełnione zostaną następujące warunki:
- Praca standaryzowana. Każdy operator musi wykonywać daną sekwencję czynności dodających wartość do produktu (lub też niedodających),
- Ilość stanowisk większa niż 1. Jedno stanowisko produkcyjne samo narzuca przepływ jednej sztuki, a tutaj chodzi o linie produkcyjne.
- Zbalansowane między sobą stanowiska (czym jest zbalansowanie linii? To zapewnienie optymalnej kolejności wykonywanych operacji tak, by praca na stanowiskach była porównywalna).
Jak działa metoda One piece flow?
Jak wspomnieliśmy, metoda przepływu jednej sztuki to szczególny rodzaj organizacji produkcji, zapewniający nieprzerwaną, niezmienną i systematyczną pracę. Każdy element po obrobieniu przekazuje się od razu na następne stanowisko, a na jego miejsce pojawia się kolejna część. Wyrób przepływa więc w partii jednej sztuki, co znacznie skraca czas, w którym znajduje się on na zakładzie.
Co z tego wynika?
Im szybciej trafi on do klienta, tym szybciej nastąpi zapłata za niego, a szybszy przepływ oznacza także szybszy zwrot nakładów na produkcję.
Jak zorganizować przepływ jednej sztuki w gnieździe?
Przed zaplanowaniem wdrożenia One piece flow, trzeba wziąć pod uwagę efektywny czas pracy maszyny, który powinien stanowić 20% taktu. Dodajmy od razu w tym miejscu, czym jest takt. Słowo to określa, jak często gotowy wyrób powinien opuszczać linię produkcyjną, by można było zrealizować zamówienia klientów.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak obliczyć efektywny czas cyklu?
Aby obliczyć efektywny czas cyklu, dodajemy czas cyklu maszyny na sztukę (s) i czas załadunku (s), a następnie dzielimy uzyskany wynik przez liczbę sztuk pomiędzy przezbrojeniami (szt.). Jeśli efektywny czas cyklu będzie wynosił nie więcej niż 80% czasu najniższego taktu, operatorzy nie będą musieli tracić czasu na oczekiwanie na zakończenie cyklu maszyny. Co więcej, takie założenie pozwoli się przygotować na zwiększony popyt i szybciej zareagować na ewentualne trudności.
Margines bezpieczeństwa w przepływie jednej sztuki
W przypadku, gdy praca maszyny w takcie z 20% marginesem bezpieczeństwa nie jest możliwa, można wykorzystać następujące sposoby na zaradzenie tej kwestii:
- Rozdzielamy zadania wykonywane do tej pory przez główną maszynę pomiędzy prostsze maszyny, które będą wykonywać pojedyncze operacje równolegle.
- Usprawniamy procesy rozładunku, uruchamiania i załadunku.
- Instalujemy dwie takie same maszyny w gnieździe.
- Tworzymy dwa gniazda zamiast jednego.
- Ustawiamy w gnieździe małe maszyny, przeznaczone do pojedynczych zadań, zamiast dużych.
- Usuwamy maszynę z gniazda i produkujemy w partiach z użyciem systemu ssącego.
- Wprowadzamy automatyczny rozładunek maszyny w tych miejscach, gdzie operator musi używać obu rąk do manipulacji przedmiotem.
- Uwalniamy operatora od ciągłej obserwacji poprzez zaopatrzenie maszyn w odpowiedni osprzęt i czujniki.
- Zmniejszamy czas przezbrojenia maszyny tak, by był on krótszy od czasu taktu.
Korzyści płynące z wdrożenia One piece flow
Korzyści, jakie może odnieść przedsiębiorstwo z wdrożenia metody przepływu jednej sztuki, są nieocenione. Pozwala ona na skrócenie długości cyklu produkcyjnego do 80%, zmniejszenie wartości zapasów gotowych do 60%, a braków powstających w trakcie produkcji do 90%. Co więcej, czynności niedodające wartości produktowi możemy dzięki niej zredukować nawet do 100%. Liczby te wyglądają imponująco, jednak to jeszcze nie koniec listy korzyści, jakie można odnotować dzięki wdrożeniu metody One piece flow.
Ciągły przepływ pozwala także:
- Zrównoważyć obciążenie pracowników i
- Ograniczyć powierzchnię produkcyjną.
Przeczytaj także tą publikację aby dowiedzieć się więcej o zaletach, narzędziach i systemach one piece flow.
A my czekamy na Wasze opinie dotyczące tego zagadnienia.