Kompas w dłoń – kierunek Północ!

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn3Share on Google+0

Mam dość praktyczne usposobienie – nie jestem fanką przerostu formy nad treścią, szukania głębi tam, gdzie jej nie ma i motywujących cytatów. Ale dzisiaj zrobię wyjątek, bo pierwszy post na blogu na to zasługuje.

Zapraszam Cię na morską przygodę!

Nieważne, czy płyniesz wypasionym jachtem, czy kutrem rybackim. Nieważne, czy masz załogę, czy płyniesz samotnie. Nieważne, jakie są twoje umiejętności żeglarskie – doświadczenie przyjdzie z czasem. Lecz każda podróż potrzebuje celu.

Naszym celem jest Prawdziwa Północ

Prawdziwa Północ jest wizją, hipotetycznym celem, do którego dążymy. Prawdziwa Północ to wyznacznik tego, gdzie chcesz być w pewnym momencie w przyszłości i co należy zrobić, aby to osiągnąć.

Czy mój biznes potrzebuje wizji?

Jeżeli chcesz się rozwijać – jak najbardziej.

Prawdziwa Północ nadaje kierunek twojemu biznesowi. Dzięki niej skupiasz się tylko na tych zadaniach, które prowadzą do celu. Nie marnujesz swojego czasu na rzeczy nieistotne. Prawdziwa Północ sprawia, że nawet po wielkim sztormie wrócisz na właściwy kurs.

Każda firma na w inny sposób interpretuje własną Prawdziwą Północ. W Toyocie są to mierzalne elementy: zero defektów, 100% wartości dodanej w procesie, przepływ jednej sztuki, bezpieczeństwo pracowników. Czy są to wartości realne? Czy Toyocie uda się je osiągnąć? Nie wiadomo. Lecz każde usprawnienie, ma ją do nich przybliżyć.

Z naszego podwórka warto wymienić Olę Budzyńską - Panią Swojego Czasu. U Oli też znajdziesz Północ - nauczyć wszystkie kobiety w Polsce zarządzania czasem. A jest nas prawie 20 milionów! Lecz Pani Swojego Czasu się nie zraża i konsekwentnie dąży do osiągnięcia celu. Nie zbacza z wyznaczonego kursu - nie znajdziesz u niej treści przeznaczonych dla mężczyzn. Czy Oli się uda? Tego również nie wiadomo. Ale bardzo mocno trzymam kciuki!

Co spakować do plecaka?

Czeka nas długa podróż, pełna przygód, nowych lądów, ale też sztormów i potworów morskich. Co się przyda na pokładzie?

  • Otwarte oczy i umysł – umiejętność obserwacji, analizy i krytyczne podejście do swoich działań,
  • Duch odkrywcy - otwartość na nowe, czasem absurdalne pomysły i eksperymenty, chęć ciągłego uczenia się,
  • Szósty zmysł - który podpowie Ci, kiedy warto podjąć ryzyko, a kiedy lepiej odpuścić,
  • Zaangażowanie – bez którego podróż się nie uda,
  • Czystą bieliznę - podróż będzie długa 😉

 

Wizja bez działania to marzenie. Działanie bez wizji to koszmar. – przysłowie japońskie

Nie czekaj na lepszą pogodę

Pewnie kusi Cię, żeby jeszcze chwilkę poczekać. Przecież tu jest dobrze. Ciepło, przytulnie. Przyzwyczaiłeś się. Poczekasz.

Niestety marynarzu, nie możemy czekać. Spójrz, ile statków już wypłynęło z portu. Spójrz, jak daleko już są. Czy wiesz, ile potrzeba czasu, aby je dogonić? Nie pozwól, aby ktoś inny odkrył nowe możliwości. Nie pozwól, aby to jego nazwiskiem opisano nowe lądy. Działaj już teraz!